ponedeljek, 13. december 2021

Slepi harfist

Martin Jaedicke v reviji Review of the European Blind št. 2 letnika XXXVI iz leta 1982, na str. 32 razmišlja o gravuri Ernsta Dertingerja (1816-1865), nemškega umetnika, z naslovom Slepi harfist, ki ga je naredil po sliki Ferdinand Rothbarta. Daljše raziskovanje pa je pokazalo, da je teh slepih harfistov še kar nekaj.

Pa začnimo z gravuro. Objavljena je bila leta 1855 v časopisu Družinsko branje (Letture di famiglia) v Trstu. Prikazuje slepega harfista in otroka v zasneženi pokrajini. Moški ima na ramah natovorjeno harfo. Oblečen je v pumparice, nogavice čez kolena, visoke čevlje, debel plašč in klobuk s širokimi kraji, izpod katerega mu pri strani štrlijo svetli lasje. Oči ima zaprte. Roke ima v rokavicah, z desnico drži pohodniško palico, z levico drži dekle za roko. Slepa deklica ima na glavi ruto, ogrnjena je v plet ter gleda nebo. V levi roki drži košaro. Hodita po še neizhojenem snegu mimo kamnov, golih grmov ter znamenja. V daljavi na desni vidimo hiše in cerkev. 

Tudi Ludwig Richter, ki se ga bom dotaknila v kakšni kasnejši objavi, je upodobil slepega harfista.

John Smith, slepi harfist iz Conway, ki ga je upodobil Julius Caesar Ibbetson kot akvarel, svinčnik z akvarelom in kot verjetno olje na platnu

Potem pa so tu še pravi slepi harfisti. Turlough Carolan (1670 – 1738), irski skladatelj, ki je umrl 280 let nazaj, je sestavil Carolanove sanje, za katere so menili, da so osnova Led Zeppelinovim Stairway to heaven.


Carolan je oslepel zaradi črnih koz pri 18 letih in glasba je bila edino opravilo, ki ga je lahko opravljal v poznem 17. st. Po treh letih učenja je dobil vodiča in konja, da je lahko potoval in nastopal od mesta do mesta po Irskem.  Z njegovo smrtjo je tudi prenehala tradicija potujočih minstrelov. V 18. st. so bili znani še slepi harfisti John Parry (naslikal ga je njegov sin velški slikar William Parry), Dominick Mongan in Arthur O’Neill (na isti spletni strani). V 19. st. je bila ustanovljena šola za slepe harfiste, kjer se je šolal tudi Patrick Byrne (1794–1863), prvi, ki je bil fotografiran. Na fotografiji sedi na lesenem stolu z izrezljanim naslonjalom. Pokrit je z dekami, da zgleda, kot da bi imel krilo (mogoče pa je oblečen v krilo?). Glavo ima obrnjeno rahlo navzgor in na glavi ima venec listov. Nase ima naslonjeno harfo in roke ima postavljene kot da nanjo igra.

Ni komentarjev:

Objavite komentar