Imeti stalno nekaj na nosu? Kdo bi si to želel? Verjetno tisti, ki so vid kasneje popolnoma izgubili. Najbolj kompliciram pri očalih pri plavanju: ne teh ne, jih je škoda, te pa lahko, plavalna imam tudi z dioptrijo, samo so nekako namenjena samo bazenu. Ne me vprašat zakaj. Moja muha.
Torej, smo pri prvih očalih. Ste kdaj razmišljali kdo jih je prvi imel, so se mu smejali (tako kot tistemu, ki naj bi prvi uporabil sončnik kot dežnik)? Pa tudi to me bega, če se nam ne ohranijo očala, kako naj bi se tem našim prednikom? No mogoče so takrat stvari dalj časa držale (pravijo da so vse stvari bile kupljene za zmeraj še kakšnih 100 let nazaj, zdaj pa potrošnja tega ne dovoljuje). Predvsem pa, ker so bile tako redke, so nanje pazili kot na punčico svojega očesa. Pa še res je.
Za izum očal se grebe kar nekaj narodov: švedski vikingi, Italijani, Egipčani... A še pred očali so bile leče, tu pa prednjačijo Mezopotamci, stari Egipčani... Prva ohranjena leča je iz leta 750 pnš!
O očalih pa je znanstveno prvič pisal angleški frančiškanski pater Roger Bacon, stacioniran v Parizu, v delu z naslovom Opus Majus iz leta 1266. Opus Majus so neke vrste teze, ki so bile poslane papežu Clementu IV in tega velikega dela zgleda ni nikoli končal (hm, kako me to na nekoga spomne?). Roger Bacon je bil alkimist, znan tudi kot "Doctor Mirabilis"
V umetnosti se besede očala (occhiali) pojavijo v delu Franca Sacchetija leta 1358. Nekaj let prej 1352 pa je Tommaso de Mondena v škofovskem semenišču pri San Nicolu v Trstu naredil freske treh mož, ki uporabljajo vsak različna očala. Kardinal, ki nosi samostoječa očala naj jih ne bi nikoli nosil. A pomenila so, da so ljudje literati, izobraženci. Le kaj danes pomenijo?
Kardinal s samostoječimi naočniki |
http://crazy-mystery.blogspot.si/2013/06/roger-bacon-1214-1294-inventor.html
http://io9.gizmodo.com/strange-and-wonderful-moments-in-the-history-of-eyeglas-507302709
Ni komentarjev:
Objavite komentar