Leta 2009 je bil predstavljen prvi tekst-v-govor Kindle e-bralnik, vendar ga slepi uporabniki niso mogli samostojno uporabljati. Pod pritiskom Avtorske agencije je nato Amazon dovolil nekaterim avtorjem izklopiti to funkcijo pri nekaterih knjigah. Amazon je vseeno želel razširiti uporabo Kindla na višjih šolah, a se je NFB pritožil in leta 2010 je Oddelek za izobraževanje in Oddelek za pravosodje opozoril institucije naj ne kupujejo tehnologije, ki ni dostopna vsem. V navodilih, ki so jih kasneje še dodali, se ta prepoved nakupa nedostopne tehnologije nanaša tudi na knjižnice in osnovne šole.
V letošnjem letu želi Amazon razširiti svoje Kindle bralnike in knjige v ameriške osnovne šole. V nekaterih primerih so jih donirali šolam, v drugih primerih pa so omogočili učiteljem preko sistema Whispercast, "razpečevanje" Kindle vsebine tudi na naprave, ki niso Kindle. Problem, ki nastane pri tem je, da Kindle naprave niti Kindle vsebina nista primerna za uporabo slepim in slabovidnim oz. ljudem, ki težje berejo, tudi, če so na napravah, ki drugače to omogočajo (recimo IPad).
Šole so dolžne omogočati tehnologijo, ki je primerna za vse, zato danes, 12. 12. 2012, podporniki NFB protestirajo pred Amazonovim sedežem v Seattlu, Washington, z željo, da Amazon naredi Kindle knjige dostopne vsem ali pa odstopi od svoje namere, da se jih uporablja v učilnicah. BRAVO!
Povzeto po NFB
Trenutno se na Zavodu za slepo in slabovidno mladino dogovarjamo o donaciji IPada in upam, da bo uspešen dogovor.
Ni komentarjev:
Objavite komentar