četrtek, 29. marec 2012

Obvezno dotikanje – Žuželke za slepe in slabovidne

Razstava reliefnih grafik in taktilnih piktogramov

Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15
3. april - 27. maj 2012
Razstava, ki jo v Mestnem muzeju predstavlja društvo Kaverljag, je namenjena slepim in slabovidnim, ki se želijo seznaniti s skrivnostnim svetom žuželk. Kaj pa videči, veste, kako slepi in slabovidni prepoznavajo vizualne podobe?
Razstava reliefnih grafik Obvezno dotikanje - Žuželke za slepe in slabovidne in knjiga taktilnih piktogramov Žuželke od blizu sta plod desetletja prizadevanj društva Kaverljag, ki je lansko poletje k sodelovanju povabilo študente in mentorje likovnih akademij iz Italije, Poljske, Madžarske in Slovenije. Na delavnici so sodelovali s strokovnjaki s področja oblikovanja vizualnih komunikacij, biologije, predvsem pa s slepimi in slabovidnimi, katerim so želeli približati žuželke.
Prav žuželke si slepi in slabovidni namreč težko predstavljajo, saj se živih ne morejo dotikati.
Postavitev razstave v Mestnem muzeju Ljubljana je delo študentov seminarja 110 Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij iz Ljubljane.
Razstava nazorno prikazuje, kako se v procesu izdelave tipnih podob število podatkov o vizualni podobi motiva zmanjšuje, izpostavljene so le bistvene vizualne lastnosti, ki pomagajo pri prepoznavanju posamezne žuželke. Hkrati pa z izvirno postavitvijo tudi videčim ponuja
edinstveno izkušnjo drugačnega načina dojemanja sveta okoli nas, ki kljub prekipevanju življenja v njem ni samoumeven - ne v svoji pojavnosti niti v svojem obstoju …



Touching CompulsoryBugs for Blind and Vision ImpairedExhibition of Relief Illustrations and Tactile Pictograms




The exhibition of relief illustrations Touching Compulsory – Bugs for the Blind and Vision-Impaired, and the acccompanying book are the result of activities of the Kaverljag Association lasting more than a decade which invited young art students of art academies from Italy, Poland, Hungary and Slovenia to attend its workshop last summer. It connected the students with experts from the fields of Visual Communication, Illustration, and Biology and especially with blind and vision-impaired persons, to whom they intended to present
the mysterious world of insects. The blind and vision-impaired find it particularly difficult to imagine insects because they cannot touch them physically.
A selection of the workshop’s results is being presented in the City Museum of Ljubljana. Designed by students of the seminar 110 of Ljubljana’s Academy of Visual Arts and Design.


Vodstvo za slepe in slabovidne, 18. maj ob 16.00 in po vnaprejšnjem dogovoru.
Mestni muzej Ljubljana / City Museum of Ljubljana, Gosposka 15, T: 01 24 12 500, E: info@mgml.si, W: www.mgml.si


Odpiralni čas / Opening times: torek–nedelja / Tuesday – Sunday: 10AM – 6PM.
Vsak četrtek podaljšan odpiralni čas /Extended opening times on Thursdays: do / until 9PM!

torek, 27. marec 2012

ponedeljek, 26. marec 2012

Prijemanje dovoljeno – in zaželeno!


Prijateljica Irena (hvala) me je opozorila na zanimiv članek, reklamo za graški muzej z naslovom:
Napisal Urban Červek za Delo, pon, 26.03.2012, 09:00

Na prvi pogled me spomne na otroški muzej čutil v Dresdenu, Nemčija ter na otroški muzej na Dunaju, ki je namenjen najmanjšim ter prikazuje vse v zvezi z morjem. Upam, da si ga kmalu ogledamo. Včeraj smo bili v Tehniškem muzeju Bistra in smo UŽIVALI!

sobota, 24. marec 2012

Nicholas Carr: Plitvine : Kako internet spreminja naš način razmišljanja, branja in pomnenja

Na str. 36 lahko beremo o prilagajanju možganov:
"Nekatere največje in najbolj občudovanja vredne spremembe se odvijejo kot odgovor na poškodbe živčnega sistema. Poskusi na primer kažejo, da v primeru oslepitve tisti del možganov, ki je bil namenjen obdelevanju vidnih dražljajev - vidni korteks - ne ugasne kar na lepem. Hitro ga prevzamejo mreže za obdelavo zvoka. In če se človek nauči brati brajico, se vidni korteks preoblikuje za predelavo informacij, ki prihajajo prek dotika.* ... Zahvaljujoč hitri prilagodljivosti nevronov se lahko čutila sluha in dotika izostrijo in tako oblažijo posledice izgube vida."
* Uporaba vidnega korteksa pri branju brajice je bila zabeležena v poskusu, ki ga je leta 1993 izvedel Alvaro Pascual-Leone. Glej Doidge, Brain That Changes Itself, 200.

Še pohvalila bi prevod Tanje Ahlin... končno nekdo uporablja brajico in ne brailico.
Ljubljana: cankarjeva založba, 2011.

četrtek, 22. marec 2012


"Everybody is a genius.  But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing it is stupid"
-  Albert Einstein

sreda, 21. marec 2012

11. Festival jednakih mogućnosti

Društvo tjelesnih invalida v Zagrebu vabi umetnike, da sodelujejo pri razstavi v sklopu 11. Festivala jednakih mogućnosti v Zagrebu od 22. do 24. maja 2012. Potrebno pa se je prijaviti do 22. 3.  na e-mail dti(@)zg.t-com.hr
Več

nedelja, 18. marec 2012

V deželi tišine in teme

Werner Herzog Stipetić, rojen leta 1942, znan nemški režiser, producent, je leta 1971 posnel dokumentarec Land des Schweigens und der Dunkelheit. To je zgodba o gluho-slepi Fini Straubinger. Na YouTube sem našla samo njen opis gluhote, ki ni popolnoma brez zvokov ter slepote, ki ni popolnoma temna.  Fini je oslepela pri (se mi zdi) 14 letih in oglušela pri 18 letih.





Če pa najdete kje cel film, pa bodite pozorni na naslednje minute (prevod Vanja Živković in je prepisan iz prevoda iz SLO1):
27min 49' Fini govori: Če bi bila nadarjena slikarka, bi usodo gluhonemih prikazala približno takole: slepoto bi prikazala kot temačno reko, ki se melodično, počasi, a neustavljivo vali proti slapu. Levo in desno bi bila lepa drevesa, rože in ptice, ki bi prelepo žvrgolele. Druga reka, ki bi prihajala z druge strani, bi morala biti čisto jasna in prosojna. Tudi ta bi morala teči počasi, tiho daleč navzdol, kjer bi bilo povsem temno, globoko jezero. Na obeh straneh, kjer so tokova - svetli in temni - zlivata, bi stale skale, ob kaere se voda silno zaganja, peni in vrtinči, potem pa se zelo počasi, v vendar zelo zelo postopoma zliva v to temno korito. Voda bi bila mirna in bi od časa do časa pršela. Ta slika bi predstavljala duševno stisko gluhonemih. ... Zaganjanje in pršenje vode ob skale predtavljata duševne depresije, ki jih imata slepa in glha oseba. 


38min 20' kjer predsednik (drušva?) med drugim reče: Družba, ki starejših ljudi, bolnikov, prizadetih vseh vrst ne spotuje in ne obravnava kot naraven del samih sebe, si sama piše obsodbo.


40min govori o sporazumevanju gluho-slepih.

torek, 13. marec 2012

(s)LEPI grafiti


javna delavnica izdelovanja grafitov za slepe


torek, 13. marec, 17 - 19h Vetrinjski dvor, Maribor izvedba: KED Smetumet

Kako lepo je, ko te lepa misel preseneti na nepričakovanem mestu in v nepričakovanem trenutku. Grafiti za slepe so prav poseben izziv, saj je poleg sporočilne vsebine potrebno poiskati še primerno mesto, kamor jih umestimo.
Na delavnici bomo zbrali slogane / sporočila in jih z brajevimi stroji natipkali na različne odpadne materiale. Nato jih bomo raznesli po ograjah, vratih in drugih javnih površinah v mestu in upali, da jih zatipa čim več prstov.
Projekt je del programa Evropska prestolnica kulture Maribor 2012, sklop Priložnost za vse - več videu.



--
..........................................................
podpri Smetumet z 0,5% dohodnine ali kako drugače
http://www.smetumet.com/index.php?smt=go&show=podpora 
..........................................................

--
SmetumetZibka
Celovška 53, Ljubljana
čas gostoljubja:
pon, sre, pet: 10 - 16h
tor, čet: 13 - 19h
--
www.smetumet.com
www.smetumet.blogspot.com
www.facebook.com/smetumet

ponedeljek, 5. marec 2012

Uživanje kulture z dotikom in sluhom!


VLJUDNO VAS VABIMO
na zadnja javna PREDAVANJA v okviru projekta SOdelujem
dne 6.3. ob 17:00 uri v Galerijio Škuc, Stari trg 21, 1000 Ljubljana.

Predavajo:
Mag. Anja Winter
in
Mag. Jovana Komnenič ter Dirk Sorge
Zaznava kot orodje – kaj je to? 


Predavanja so namenjena širši javnosti!

Dostopen bralnik e-knjig

Christopher Toth, slepi razvijalec programske opreme, je razvil program QRead, e-bralnik za slepe, ki omogoča slepim uporabnikom s hitrim in učinkovitim bralcem zaslona, dostop do večine običajnih e-knjig (PDF, ePub). Uporabniki lahko odprejo in preklapljajo med posameznimi naslovi, delajo neomejeno število zaznamkov in se vrnejo na mesto v knjigi, tudi ko je seja že potekla. Besedilo lahko bereš neprekinjeno, po procentih prelistavaš ter uporabljaš Najdi.
QRead je povezan z večino programske opreme, ki bere zaslon (Jaws za Windows, Window-Eyes, Super Nova, System Access in brezplačen in open source NVDA).

petek, 2. marec 2012

EPUB vs PDF


Kolega Marko Mikulin me je opomnil na zanimiv članek, ki govori o primerjavi med PDFjem in EPUBom. Glede na to, da se zaradi uporabe e-teksta pri slepih vedno sprašujemo kakšen mora le-ta bit, da ga bo lahko recimo Jaws prebral. 
...
...

Različnost nas bogati oz. iz drugačnosti se učimo

Kim Mack Rosenberg, predsednica National Autism Association (NY Metro Chapter), govori o pripravi osebe z avtizmom na obisk muzeja in kje lahko tu muzeji pomagajo staršem, skrbnikom, učiteljem. Objavljam pa na tej internetni strani zato, ker se včasih nekatere slepe osebe obnašajo zelo "avtistično" (še jaz sem kdaj taka) in v tem kratkem prispevku omeni nekaj zelo zanimivih, pogosto izpuščenih stvari: od najbolj tipičnih opisov, kako zgleda muzej, kavarna, do teh, ki jih večkrat pozabimo: kako zgleda vratar, kaj naredi pri vhodu (če te pregleda) .


Joseph Gordon je naglušen Newjorčan in govori o posebnih zvočnih vodičih za take primere.