torek, 31. januar 2012

Branje na meter v temi

V Dnevniku je objavljen članek na temo branja slepih. Nanj me je opozorila kolegica Aksinja Kermauner, katere knjiga Žiga špaget gre v širni svet pričakuje ponatis. Bravo projekt Tipanka v vsako slovensko knjižnico, vrtec, šolo!

ponedeljek, 30. januar 2012

Nogomet, kjer se nič ne vidi

As a first test, we arranged a football match between a team of visually impaired players and a team of former professional footballers. We wanted to see how they would perform under equal conditions -- in a match where no one can see.
Sponzor je Pepsi. Ga ne pijem. Prevzeto iz http://www.urhinula.si/index.php/domov

torek, 24. januar 2012

Ste se kdaj spraševali, zakaj so kovanci okrogli?

V članku Kako se naučiti ljubiti matematikoAlex Bellos za Guardian našteva 10  razlogov, zakaj je potrebno matematiko ljubiti tako kot ljubimo Shakespeara (vsaj nekateri). Da to ni le uporabna stvar, ampak prava čarovnija, lahko zveste, če preberete celoten članek. Tu pa prilaga prevod 8 točke.
8. Ena izmed fantastičnih uporabo matematičnih idej je žvenket v žepu: 50p. Oblika, ki je dovoljena za kovanec, mora imeti konstantno širino, tako da se lahko uporabljajo v igralnih avtomatih, ki preberejo kovance z merjenjem širine. Krogi seveda imajo konstantno širino.  
ukrivljeni šestkotnik Fifty Pence
V 60-ih pa se je Decimalni valutni odbor (Decimal Currency Board) spraševal, če obstajajo druge oblike, ki imajo konstantno širino, da bi pomagali slepim in slabovidnim ljudem razločiti med različnimi vrednostmi. "Enakostranični ukrivljeni heptagon", ki se uporablja za 50p, ki ima obliko - njegova višina je vedno enaka ne glede na točko na robu, kjer stojiš. Ta izjemna lastnost pomeni, da če bi naredil dva valja vsak s 50p obliko v preseku, lahko zavrtel predmet na vrhu in ne bi skakal gor in dol.

četrtek, 19. januar 2012

Okrogla miza

V okviru sejma Informativa 2012 bo danes, v petek 20.1.2012 ob 13. uri v Mali predavalnici na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekala okrogla miza na temo:  POKLICNO USPOSABLJANJE SLEPIH IN SLABOVIDNIH.
Na okrogli mizi želijo predstaviti različne vidike problematike poklicnega usposabljanja in zaposlovanja slepih in slabovidnih oseb: njih samih, učiteljev, delodajalcev iz zasebnega in javnega sektorja ter javnih služb, ki skrbijo za sistemsko ureditev področja.
Udeležba na sejmu in okrogli mizi je brezplačna, vas pa naprošajo, da se zaradi zagotovitve mest predhodno prijavite po elektronski pošti na naslov info@cektra.org .
Informacije o projektu VISkiLab najdete na spletni strani http://www.viskilab.eu.

Pravljice na YouTubu

Samoimenovana KovacevaMicka je v YouTube prednesla kar nekaj starejših, še kasetnih pravljic. Tule so Šivilja in škarijce, jih je pa še mnogo več.

ponedeljek, 16. januar 2012

Radijska igra na željo slepih in slabovidnih

V tiskanem programu 3. programa Radia Slovenije, programa Ars je objavljeno, da bo danes, 16. 1. ob 22.05,  na sporedu radijska igra na željo slpeih in slabovidnih z naslovom Ne priznavam tega sodišča. Igra je iz leta 1977 in so jo ponovili samo trikrat. Torej... pripravite snemalnike za domače arhive?

Pomembnost igre

Lekotek pravi zase, da je vodilen v ZDA na področju ograč in igre za otroke s posebnimi potrebami. Verjetno je še kje drugje. Na njihovi internetni strani dobiš veliko zanimivh povezav, nasvetov. Informacije se išče po potrebi, ki jo želiš razviti. Na tej povezavi pa dobite informacije o igri otrok z okvaro vida.

sreda, 4. januar 2012

BESEDE ONKRAJ VIDNEGA

9. JANUARJA 2012 OB 12. URI V KINODVOR V LJUBLJANI je bila novinarska konferenca in projekcija dokumentarnega filma  »BESEDE ONKRAJ VIDNEGA«; scenarista Mitje Čandra in režiserja Matjaža Latina.

Film je bil prav tako na sporedu 10.  januarja 2012 ob 21. uri na TV Slovenija 1 predvajan kot dokumentarec meseca. Dosegljiv pa je tudi še na portalu RTV SLO.

Zakaj je razmerje do knjig za položaj slepih pomembno? Kako dostopajo do jezika, ko je njihov nabor čutnih informacij zožan? Kako deluje njihova domišljija? Kakšna je njihova pisava in kakšne možnosti branja so jim na voljo? Kakšne so njihove knjižnice? Kakšne spremembe prinaša digitalizacija? Preko teh in drugih vznemirljivih vprašanj skuša film reflektirati ovire in možnosti polnopravnega vključevanja stigmatizirane skupine v sodobno informacijsko družbo. Film ob številnih osebnih zgodbah in refleksijah strokovnjakov skuša preplesti številne teme, ki se odpirajo ob preseku dveh pomembnih družbenih kategorij: slepote kot fizične, psihološke in socialne danosti na eni in knjige kot nosilke civilizacijskega razvoja in prostoru individualne svobode na drugi strani.

Film je nastal s pomočjo Ministrstva za kulturo RS in v sodelovanju z RTV Slovenija v produkciji Zavoda vizualni laboratorij.

torek, 3. januar 2012

Iz Vizite: Edina na svetu vidi narobe

Dvajsetletno dekle iz Srbije so zdravniki označili za medicinski fenomen, saj je edina oseba na svetu, ki vidi narobe obrnjeno sliko, zaradi česar ima kar nekaj težav pri orientaciji.
več