sobota, 20. maj 2017

Igrače za slepe

Ali obstajajo primerne dobre (varne, uporabne in estetske) igrače za slepe?
Nekaj sem jih našla v trgovini Tojeto. Nekaj od omenjenih pa bi le z malo popravki (recimo, označit črne z žebljičkom, nalepko) slepi tudi lahko uporabljali.
Hive: reliefne pološčice v dveh barvah, cilj je, da obkrožiš z svojo barvo nasprotnika in mu preprečiš narediti panj.

Gyges


Hanoyski stolp: cilj je prestaviti po velikosti obroče iz ene palčke na drugo.

Goki igrače so izrezani Montesori pripomočki - slušni memori, memori z težo, reliefni spomin.

Teifoc: pomanjšane opeke z lepilom kot malto, da sam izdelaš svojo zgradbo.

Inteligentni plastelin: po nekem času zgubi obliko, a zato je stalno mehek. Pozor, če pade na kakšno sedežno. 

Shape it: se mi zdi, da se temu reče kinetična mivka.

četrtek, 11. maj 2017

Najdba: Viktor Lowenfeld

John A. Michael v članku z naslovom Viktor Lowenfeld: Pioneer in Art Education Therapy, objavljenem leta 1981 v reviji Studies in Art Education (vol. 22, št. 2, str. 7-19 ), ki jo je izdajala National Art Education Association govori o verjetno enih prvih poizkusov ustvarjanja slepih.
Odlomek iz mojih zapiskov:


Lowenfeld (Michael, 1981, str.8) je bil verjetno eden izmed prvih umetnikov, ki se je zanimal za ustvarjanje slepih. Neko nedeljo v času obiskov leta 1922 je na skrivaj prinesel glino v Hohe Warte Institut za slepe na Dunaju ter delal s tremi slepimi gojenci. Kakor pravi Lowenfeld, slepi do takrat niso ustvarjali temveč le golo reproducirali, da bi pokazali svoje sposobnosti. Niso bili motivirani, niti jim ni bilo dovoljeno, da bi sami ustvarjali. Na Lowenfeldovih skrivnih nedeljskih srečanjih so ustvarili kar nekaj mask in portretov. Z izdelki je nato želel dokazati direktorju dr. Bürkle, da slepi lahko ustvarjajo, a ga je direktor nagnal ven. Vendar direktorji se menjajo in v letu 1924 je Lowenfeld začel delati kot učitelj modeliranja, novo nastalega predmeta z novim direktorjem dr. Siedfried Altmannom. 
Tu je delal do leta 1938, ko je zaradi prihajajočega režima pobegnil v Anglijo in nato v Ameriko, kjer je učil na Harvardu.